WordPress

WordPress to oprogramowanie zaprojektowane dla każdego, kładące nacisk na dostępność, wydajność, bezpieczeństwo i łatwość obsługi. Wierzymy, że wspaniałe oprogramowanie powinno działać przy minimalnej konfiguracji, dzięki czemu możesz skupić się na swobodnym dzieleniu się swoją historią, produktem lub usługami. Podstawowe oprogramowanie WordPress jest proste i przewidywalne, więc możesz łatwo zacząć. Oferuje również potężne funkcje dla wzrostu i sukcesu.

Wierzymy w demokratyzację publikacji i wolności, jakie daje open source. Wsparciem dla tej idei jest duża społeczność osób współpracujących i wnoszących wkład do tego projektu. Społeczność WordPressa jest gościnna i integracyjna. Pasja naszych współpracowników napędza sukces WordPressa, który z kolei pomaga Ci osiągnąć Twoje cele.

Współtwórcy WordPressa pracują na całym świecie i poświęcili niezliczone godziny, aby zbudować narzędzie, które demokratyzuje publikowanie. WordPress to oprogramowanie open source, które jest zarówno darmowe, jak i bezcenne.

WordPress wymagania

Aby uruchomić WordPressa zalecamy, aby Twój host obsługiwał:

 • PHP w wersji 7.4 lub większej.
 • MySQL w wersji 5.7 lub wyższej LUB MariaDB w wersji 10.3 lub wyższej.
 • Wsparcie HTTPS

To naprawdę wszystko. Zalecamy serwer Apache lub Nginx jako najbardziej solidny i funkcjonalny serwer do uruchamiania WordPressa, ale każdy serwer obsługujący PHP i MySQL wystarczy.

To powiedziawszy, nie możemy przetestować każdego możliwego środowiska i każdy z hostów na naszej stronie hostingowej obsługuje powyższe i więcej bez problemów.

Szczegółowe zalecenia dotyczące rozszerzeń PHP znajdziesz w Podręczniku Hostingu.

Uwaga: Jeśli jesteś w starszym środowisku, gdzie masz tylko starsze wersje PHP lub MySQL, WordPress działa również z PHP 5.6.20+ i MySQL 5.0+, ale te wersje osiągnęły oficjalny koniec życia i jako takie mogą narazić twoją witrynę na luki bezpieczeństwa.

Nie wymagane, ale zalecane dla większego bezpieczeństwa

Hosting jest bardziej bezpieczny, gdy aplikacje PHP, takie jak WordPress, są uruchamiane przy użyciu nazwy użytkownika Twojego konta, zamiast domyślnej nazwy użytkownika współdzielonego serwera. Zapytaj swojego potencjalnego hosta, jakie kroki podejmuje, aby zapewnić bezpieczeństwo Twojego konta.

Funkcje WordPress

WordPress zasila ponad 43% sieci – liczba ta rośnie każdego dnia. Wszystko, od prostych stron internetowych, przez blogi, po skomplikowane portale i witryny korporacyjne, a nawet aplikacje, jest budowane za pomocą WordPressa.

WordPress łączy w sobie prostotę dla użytkowników i wydawców ze złożonością pod maską dla programistów. Dzięki temu jest elastyczny, a jednocześnie łatwy w użyciu. Poniżej znajduje się lista niektórych funkcji, które są standardem w WordPressie, jednak istnieją dosłownie tysiące wtyczek, które rozszerzają to, co robi WordPress, więc rzeczywista funkcjonalność jest niemal nieograniczona.

Możesz również robić co chcesz z kodem WordPressa, rozszerzać go lub modyfikować w dowolny sposób lub używać go do projektów komercyjnych bez żadnych opłat licencyjnych. To jest piękno wolnego oprogramowania, wolne odnosi się nie tylko do ceny, ale także do wolności, aby mieć pełną kontrolę nad nim.

Oto niektóre z funkcji, które naszym zdaniem pokochasz.

 • Prostota i łatwość. Prostota umożliwia szybkie wejście do Internetu i publikowanie. Nic nie powinno stanąć na drodze do uruchomienia witryny i udostępnienia treści. WordPress został zbudowany tak, aby tak się stało.
 • Elastyczność. Dzięki WordPressowi możesz stworzyć dowolny typ strony internetowej: osobisty blog lub stronę internetową, fotoblog, stronę biznesową, profesjonalne portfolio, stronę rządową, magazyn lub stronę z wiadomościami, społeczność internetową, a nawet sieć stron internetowych. Możesz uczynić swoją stronę piękną dzięki motywom i rozszerzyć ją za pomocą wtyczek. Możesz nawet zbudować swoją własną aplikację.
 • Publikowanie z łatwością. Jeśli kiedykolwiek stworzyłeś dokument, jesteś już mistrzem w tworzeniu treści za pomocą WordPressa. Możesz tworzyć posty i strony, łatwo je formatować, wstawiać media i za jednym kliknięciem Twoja treść jest już na żywo w sieci.
 • Narzędzia do publikowania. WordPress ułatwia zarządzanie treścią. Twórz wersje robocze, zaplanuj publikację i przeglądaj poprawki swoich postów. Uczyń swoją zawartość publiczną lub prywatną i zabezpiecz posty i strony hasłem.
 • Zarządzanie użytkownikami. Nie każdy wymaga takiego samego dostępu do Twojej strony. Administratorzy zarządzają witryną, redaktorzy pracują z treścią, autorzy i współpracownicy piszą tę treść, a subskrybenci mają profil, którym mogą zarządzać. Dzięki temu możesz mieć wielu współpracowników na swojej stronie, a innym pozwolić po prostu być częścią Twojej społeczności.
 • Zarządzanie mediami. Mówią, że obraz mówi tysiąc słów, dlatego ważne jest, abyś mógł szybko i łatwo przesyłać obrazy i media do WordPressa. Przeciągnij i upuść swoje media do uploader, aby dodać je do swojej witryny. Dodaj tekst alt i podpisy, a także wstaw obrazy i galerie do swoich treści. Dodaliśmy nawet kilka narzędzi do edycji obrazu, z którymi możesz się bawić.
 • Pełna zgodność ze standardami. Każdy fragment kodu wygenerowanego przez WordPress jest w pełnej zgodności ze standardami określonymi przez W3C. Oznacza to, że Twoja strona będzie działać w dzisiejszej przeglądarce, zachowując jednocześnie kompatybilność w przód z przeglądarką następnej generacji. Twoja witryna to piękna rzecz, teraz i w przyszłości.
 • Łatwy system motywów. WordPress jest dostarczany z trzema domyślnymi motywami, ale jeśli nie są one dla Ciebie, istnieje katalog motywów z tysiącami motywów, abyś mógł stworzyć piękną stronę internetową. Żaden z nich nie przypadł ci do gustu? Prześlij swój własny motyw za pomocą kliknięcia przycisku. To zajmie tylko kilka sekund, abyś mógł całkowicie odmienić swoją stronę.
 • Rozszerzaj dzięki wtyczkom. WordPress jest wyposażony w wiele funkcji dla każdego użytkownika. Dla każdej funkcji, która nie jest w rdzeniu WordPress, istnieje katalog wtyczek z tysiącami wtyczek. Dodaj złożone galerie, sieci społecznościowe, fora, widżety mediów społecznościowych, ochronę przed spamem, kalendarze, precyzyjne sterowanie optymalizacją pod kątem wyszukiwarek i formularze.
 • Wbudowane komentarze. Twój blog to twój dom, a komentarze zapewniają przestrzeń dla twoich przyjaciół i zwolenników, aby zaangażować się w twoje treści. Narzędzia do komentowania WordPressa dają Ci wszystko, czego potrzebujesz, aby być forum dyskusyjnym i moderować tę dyskusję.
 • Zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek. WordPress jest zoptymalizowany pod kątem wyszukiwarek zaraz po wyjęciu z pudełka. Aby uzyskać bardziej precyzyjną kontrolę SEO, istnieje wiele wtyczek SEO, które zajmą się tym dla Ciebie.
 • Używaj WordPressa w swoim języku. WordPress jest dostępny w ponad 70 językach. Jeśli Ty lub osoba, dla której budujesz stronę, wolicie używać WordPressa w języku innym niż angielski, można to łatwo zrobić.
 • Łatwa instalacja i aktualizacje. WordPress zawsze był łatwy w instalacji i aktualizacji. Mnóstwo hostingów oferuje instalatory WordPressa jednym kliknięciem, które pozwalają zainstalować WordPressa za pomocą, cóż, tylko jednego kliknięcia! Lub, jeśli jesteś zadowolony z używania programu FTP, możesz stworzyć bazę danych, przesłać WordPressa za pomocą FTP i uruchomić instalator.
 • Import z innych systemów. Używasz oprogramowania do blogów lub stron internetowych, z którego nie jesteś zadowolony? Prowadzenie bloga na hostingu, który wkrótce zostanie zamknięty? WordPress posiada importery dla Blogger, LiveJournal, Movable Type, TypePad, Tumblr i WordPress. Jeśli jesteś gotowy na przeprowadzkę, ułatwimy Ci to.
 • Posiadaj swoje dane. Usługi hostingowe pojawiają się i znikają. Jeśli kiedykolwiek korzystałeś z usługi, która zniknęła, wiesz jak traumatyczne może to być. Jeśli kiedykolwiek widziałeś reklamy pojawiające się na twojej stronie, prawdopodobnie byłeś dość zirytowany. Korzystanie z WordPressa oznacza, że nikt nie ma dostępu do Twoich treści. Posiadaj swoje dane, wszystkie – swoją stronę, swoje treści, swoje dane.
 • Wolność. WordPress jest licencjonowany na licencji GPL, która została stworzona, aby chronić Twoje wolności. Jesteś wolny, aby używać WordPressa w dowolny sposób: zainstalować go, używać, modyfikować, rozpowszechniać. Wolność oprogramowania to fundament, na którym zbudowany jest WordPress.
 • Społeczność WordPress. Jako najpopularniejszy CMS open source w sieci, WordPress ma żywą i wspierającą społeczność. Zadaj pytanie na forum pomocy technicznej i uzyskaj pomoc od wolontariusza, weź udział w WordCamp lub Meetup, aby dowiedzieć się więcej o WordPressie, przeczytaj posty na blogach i tutoriale dotyczące WordPressa. Społeczność jest w sercu WordPressa, czyniąc go tym, czym jest dzisiaj.
 • Wesprzyj. Ty też możesz być WordPressem! Pomóż budować WordPressa, odpowiadaj na pytania na forach wsparcia, pisz dokumentację, przetłumacz WordPressa na swój język, przemawiaj na WordCampie, pisz o WordPressie na swoim blogu.

Funkcje deweloperskie

Dla deweloperów mamy mnóstwo dobroci zapakowanych pod maską, których możesz użyć do rozszerzenia WordPressa w dowolnym kierunku, który weźmiesz pod uwagę.

 • System wtyczek. Interfejsy API WordPressa umożliwiają tworzenie wtyczek rozszerzających WordPressa. Rozszerzalność WordPressa polega na tysiącach haków, które masz do dyspozycji. Gdy już stworzysz swoją wtyczkę, mamy nawet repozytorium wtyczek, w którym możesz ją umieścić.
 • System motywów. Twórz motywy WordPress dla klientów, innych użytkowników WordPressa lub siebie. WordPress zapewnia rozszerzalność, aby tworzyć motywy tak proste lub tak złożone, jak chcesz. Jeśli chcesz oddać swój motyw za darmo, możesz go udostępnić użytkownikom w repozytorium motywów.
 • Framework aplikacji. Jeśli chcesz zbudować aplikację, WordPress również może w tym pomóc. WordPress zapewnia wiele funkcji pod maską, których będzie potrzebowała Twoja aplikacja: tłumaczenia, zarządzanie użytkownikami, żądania HTTP, bazy danych, routing URL i wiele, wiele więcej. Możesz także użyć naszego interfejsu API REST, aby wejść z nim w interakcję.
 • Niestandardowe typy zawartości. WordPress przychodzi z domyślnymi typami treści, ale dla większej elastyczności możesz dodać kilka linii kodu, aby stworzyć własne niestandardowe typy postów, taksonomie i metadane. Zabierz WordPressa w dowolnym kierunku, który chcesz.